foto

Artėjant mokslo metų pabaigai kartu su bendraklasiais ir klasės vadove nusprendėme nenuobodžiauti ir praėjusios savaitės pabaigoje leidomės į naktinę kelionę, kurios tikslas – tikras galaktikos paslapčių lobynas, Molėtų astronomijos observatorija, priklausanti Vilniaus VU Teorinės fizikos ir astronomijos institutui, kur vykdėme lietuvių kalbos ir literatūros bei fizikos projektą „Žvaigždės literatūroje ir fizikoje“.

Tik atvykusius mus pasitiko astronomas Jonas Kakaras, kuris mums papasakojo, kaip žvaigždes stebėjo senovės lietuviai ir kokią įtaką dangaus kūnai darė mūsų protėvių buičiai ir kasdieniniam gyvenimui. Astronomas su mumis pasidalino ir naujausiu savo atradimu – praeities civilizacijų oloje išraižytais zodiako ženklais. Pasibaigus susitikimui su J. Kakaru sutemo ir tai reiškė, jog atėjo laikas pagrindinei mūsų ekskursijos veiklai – dangaus kūnų stebėjimui. Tik įžengę į pagrindinį Molėtų observatorijos pastatą susipažinome su Vilniaus Universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos mokslo žinovu Juliumi Perausku. Pirmiausiai jis mums parodė tikrą Molėtų observatorijos pasididžiavimą – MAO 165 cm. teleskopą, kuris yra didžiausias visoje šiaurinėje Europoje. Įdomu tai, jog veidrodis šiam teleskopui buvo pagamintas dar 1976 m., o stebėjimai juo pradėti jau 1991 m. Apžiūrėjus įspūdingąjį teleskopą J. Perauskas mums pristatė, kas yra astronomija ir kuo ji gali būti įdomi šiuolaikiniam žmogui, taip pat papasakojo, jog svarbiausios Europos observatorijos yra Čilėje, nes ten giedriausias dangus. Astronomijos mokslo žinovas priminė mums, kas yra asteroidai, kokį poveikį jie daro Žemei bei kurie iš jų šiuo metu yra pavojingiausi mūsų planetai. Pasipildžius savo teorinių astronomijos žinių bagažą atėjo laikas ekskursijos daliai, kurios laukėme labiausiai, – naktiniam žvaigždžių stebėjimui. Užlipę ant Molėtų observatorijos stogo naudojomės ekskursiniu teleskopu ir pamatėme Arktūro žvaigždę, kelias mirusias žvaigždes, žvaigždžių spiečių bei verpeto galaktiką.

Keliaujant namo klasės vadovė Irena mūsų paklausė, ar esame patenkinti ekskursija, ir paprašė pasidalinti savo įspūdžiais. Visa klasė sutikome, jog ekskursija tikrai buvo be galo informatyvi bei įdomi, ir džiaugėmės, jog galėjome iš arčiau pamatyti stebuklingąsias žvaigždes, kurios kasnakt atrodo tokios beprotiškai tolimos…

Projekto galutinio projekto – filmo – pristatymas vyks ateinantį penktadienį per fizikos pamoką.


Patricija Raveikytė, IIb