foto

Artėja rugsėjo 23-oji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Ką mes žinome apie mūsų mieste gyvenusią žydų bendruomenę?

Ar žinojote, kad Alytus nuo XVII a. degė net dvidešimt kartų, o I Alytuje esančioje Šlaito gatvelėje kadaise buvo sinagoga? Šį pirmadienį mūsų gimnazijoje viešėjęs Vilmantas Dunderis, Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas, apie tai įdomiai pasakojo I-III klasių gimnazistams klasės valandos metu vykusioje paskaitoje. Gimnazistams jis papasakojo apie Alytaus žydų bendruomenę ir jos turtingą istoriją. Pasak V. Dunderio, Alytuje ši bendruomenė klestėjo labai ilgą laiką, tai liudija ir dvi sinagogos, iš kurių išliko tik viena, esanti Kauno gatvėje. Dabartinis audiovizualijų menų centro pastatas yra pastatytas ant senosios medinės sinagogos griuvėsių. Dėl karo ir daugelio gaisrų nemaža dalis senojo žydiškojo Alytaus buvo prarasta, vis dėlto keli pastatai išliko. Kavinė „Pušis“, „Dzūkų alaus restoranas“, senasis kino teatras, Pulko gatvėje esantys gyvenamieji namai – visi šie objektai yra beveik šimto metų senumo, o kai kurie net senesni. 

Dėkojame Vilmantui Dunderiui už įdomią paskaitą.


Adomas Ščiučka, IIIb