foto

Rugsėjo 16 dieną pažinti gimtojo krašto istoriją Id bei IV klasių mokiniai mokėsi Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje – vienoje seniausių ir svarbiausių Lietuvos katalikų šventovių, kuri nuo Lietuvos krikšto 1387 m. su pertraukomis tarnauja tikintiesiems. Katedros istorinę ir dvasinę svarbą liudija joje išlikusios koplyčios, įvairių laikotarpių dailės, skulptūros, auksakalystės šedevrai, memorialinės lentos, antkapiniai paminklai. Edukacijos dalyviai aplankė katedros požemius, apžiūrėjo juose saugomus archeologinius radinius, senuosius palaidojimus, karalių mauzoliejų.

Antrasis aplankytas objektas – šiuolaikinio meno muziejus. Muziejus pasitiko S. Inčirauskaitės-Kriaunevičienės instaliacija „DONALDO nuotykiai“ (2016) – įžanga į mažojoje salėje eksponuojamą parodą „Ežeras pilnas žvaigždžių“. 

Kaip paaiškino muziejaus darbuotojai, paroda atspindi XX a. 9 dešimtmečio įvykius, iš Vakarų plūstančių naujovių poveikį suaugusiesiems ir vaikams. Kaip pavyzdys pristatoma „Donaldo“ kramtomoji guma, kėlusi džiaugsmą ne tik savo turiniu, bet ir nuotaikingais piešiniais pakuotės viduje – „Donaldo nuotykiais“. Kūrinys „Donaldo nuotykiai“ turi ir gilesnę – politinę potekstę. Šios instaliacijos sukūrimas ir pristatymas visuomenei sutapo su 2016 m. vykusiais JAV prezidento rinkimais. 

Daugiausia dėmesio sulaukė nauja fotografijų paroda, analizuojanti šventės temą, jos reikšmę. Nuotraukose užfiksuotos šventės, tapusios pasipriešinimu varžančioms politinėms santvarkoms, socialinėms struktūroms bei kultūrinėms normoms. Darbų autoriai pristato kūrinius tarsi klausdami žiūrovą, kaip šiais laikais vykstančiuose procesuose dalyvauja fotografija: įamžina šventes ir tampa jų dalimi? O gal fotografavimas(is) įtvirtina šventės dalyvių tarpusavio ryšius? 

Edukacijos rezultatus apibendrino ekskursijos vadovės išsakyta mintis, jog kūrybiškumas yra variklis, mokytis visko, ko verta išmokti: faktų, emocijų, estetikos, socialinių įgūdžių, inovatyvumo, kritinio mąstymo.


Mokytojos Asta Lugauskienė, Virginija Džervienė