foto

Šiandien mūsų gimnazijoje lankėsi gerbiamas profesorius Liudas Mažylis. Šio žmogaus vardą Lietuva garsiai išgirdo tada, kai 2017 m. kovo 29 d. Berlyne jis atrado seniai prarastą Lietuvos Vasario 16-osios Nepriklausomybės paskelbimo akto originalą. 

L. Mažylis su mumis dalijosi savo istorija ir emocijomis, kurias jautė ieškodamas šio nekainojamai svarbaus Lietuvai dokumento. Profesorius pasakojo, kad jam jau pradedant prarasti viltį surasti tai, ko ieškojo, mažas balselis viduje staiga liepė vykti į Berlyną. Tiesa, nuvykus į Vokietijos sostinę paieškos netapo nei kiek lengvesnės, Liudas Mažylis dvi ištisas dienas naršė Vokietijos valstybės archyvą, kol pagaliau tą lemtingą trečiadienį apie trečią valandą jis atrado tai, ko ieškojo, beje, mikrofilmo pavidalu. Įdomu tai, kad dokumentai juostoje buvo sudėti nechronologiškai, taigi pats Vasario 16-osios aktas slėpėsi ne prie vasario mėnesio, kaip tikėjosi L. Mažylis, bet prie kovo mėnesio dokumentų. Nepaisant visų ieškojimo keblumų, profesorius šį laikotarpį, kai jam pagaliau pavyko surasti tai, ko ieškojo, ir kai žinia apie tai nuskambėjo per visą šalį, vadina „Iškiliausiomis savo gyvenimo dienomis“. 

Mūsų svečias ne tik pasidalijo su mumis dokumento atradimo istorija, bet ir papasakojo daug įdomių, dar negirdėtų faktų apie mūsų tėvynę ir jos kelią iki šiandienos, savo pasakojimą moderniai susiedamas su šių laikų aktualijomis. Po paskaitos mokiniai, dalindamiesi savo įspūdžiais, sakė, kad juos sužavėjo tiek Liudas Mažylis, tiek jo pasakojimai, tačiau pridūrė ir tai, kad liko dar daug neatsakytų klausimų, kuriuos norėjo užduoti profesoriui, tačiau negalėjo dėl laiko stokos. 

Taigi, viliamės, kad tai tikrai ne paskutinis profesoriaus Liudo Mažylio apsilankymas mūsų gimnazijoje, ir linkime kuo didžiausios sėkmės tolesnėse paieškose.Patricija Raveikytė, IIb klasė